A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Hold Alapkezelő írását olvashatják:
Megvan a győztese annak az ádáz csatának, amely a befektetési alapok piacán dúlt 2024-ben: az abszolút hozamú alapok lettek a tavalyi év kedvencei a befektetők körében, ezekbe áramlott ugyanis a legtöbb friss megtakarítás. Összességében tavaly is kiugró évet zártak a befektetési alapok, a szektor kezelt vagyona közel 30%-kal 18 000 milliárd forint közelébe ugrott egy év leforgása alatt. Mindeközben a hozamok is kilőttek, mutatjuk, mi lett a kategóriák közötti verseny végeredménye.
Jól tartották magukat tavaly a részvénypiacok, ez pedig meglátszott a hazai befektetési alapok teljesítményén is. A legjobb éves hozamok 30% felett kezdődtek, nagyot mentek az abszolút hozamú-, árupiaci- és részvényalapok, míg az eddig nagy kedvencnek számító kötvényalapok hozama elmaradt a 2023-as teljesítményektől. A jövőt tekintve érdemes lesz még a vegyes alapokra is figyelni, amelyek között szintén bőven találunk 15% felett teljesítő alapokat. Alábbi cikkünkben összeszedtük a legjobb hozamokat felmutató sorozatokat 2024-ből.
Sikerült tovább robogniuk a jó piaci környezetben az abszolút hozamú alapoknak tavaly, a legjobbak közé csak 15% feletti éves hozammal lehetett bekerülni, a lista legtetején 55% körüli teljesítményt láthatunk. Jól megy a szekere a Hold Alapkezelő alapjainak, de azért találkozunk más alapkezelő alapjaival is a legjobbak között. A legnagyobb abszolút hozamú alap címét már nem az OTP Supra birtokolja, igaz, a cím nem ment messzire.
Ahogy tavaly, úgy idén is több pénz folyt be a befektetési alapokba, mint az állampapírokba. A befektetési alapokon belül azonban ádáz csatát látni: szinte hónapról hónapra változik, hogy az abszolút hozamú alapokba vagy a vegyes alapokba áramlik éppen a legtöbb friss megtakarítás, novemberben az utóbbi kategória győzött. Mindeközben a hozamok is kilőttek, a részvényalapok vagyonarányos hozama már közelíti a 20%-ot.
Donald Trump győzelme magával hozta a piaci várakozásoknak megfelelő mozgásokat, legalábbis ami a részvénypiacok és a dollár felpattanását illeti. Erre a pozitív részvénypiaci környezetre a hazai portfóliómenedzserek is felültek, de nem a megszokott módon: a friss portfólióajánlókban a részvények helyett sokkal inkább az abszolút hozamú stratégiákat keresik, vagyis olyan piaci környezetre számítanak, amihez kelleni fog a hozzáértés és az aktív portfóliókezelés.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Hold Alapkezelő írását olvashatják:
Múlt hónapban is az abszolút hozamú alapokat keresték leginkább a befektetők, ennek köszönhetően ebbe a kategóriába áramlott a legtöbb friss pénz idén eddig. Ugyanakkor úgy tűnik, feltámad a magyarok régi kedvence is: kisebb gyengélkedést követően egyre több pénz áramlik a kötvényalapokba is, amelyeknek vagyona így új szintre ugrott. De friss pénzek ide vagy oda, a részvényalapok kategóriája teljesít idén eddig a legjobban.
A magyarok legkeresettebb megtakarítási termékét érintő adatsort közölt az MNB, amelyből kiderül: szektorszinten csökkent a befektetési alapok súlyozatlan átlagos költségterhelése tavaly. A friss adatok szerint azok a befektetők fizetnek a legtöbbet, akik ingatlanalapot vesznek, a legolcsóbbak pedig nem meglepő módon a kötvény- és tőkevédett alapok. Jó hír, hogy az elmúlt évben több befektetésialap-kategóriának is csökkent a költségszintje.
Múlt hónapban is az abszolút hozamú alapokat keresték leginkább a befektetők, ennek köszönhetően ebbe a kategóriába áramlott a legtöbb friss pénz idén eddig. A keresletnek és a jó hozamoknak köszönhetően szintet lépett az abszolút hozamú alapokban kezelt vagyon. Mindeközben a jó keresleti- és hozamadatoknak köszönhetően nőni tudott a szektor kezelt vagyona is, megközelítve a 16 900 milliárd forintot.
Rövid életű volt a kötvényalapok nyár közepi feltámadása, a BAMOSZ friss statisztikái szerint augusztusban mintegy 4 milliárdnyi tőke távozott a kategóriából. Múlt hónapban az abszolút hozamú alapokat keresték leginkább a befektetők, ennek köszönhetően a kategória átlépte a 2000 milliárd forintos kezelt állományt. Bár az augusztusi piaci esés megviselte a hozamokat, így is nőni tudott a szektor kezelt vagyona, meghaladva a 16 600 milliárd forintot.
Három hónapig tartó tőkekiáramlás után úgy tűnik, visszatér a kereslet a kötvényalapok iránt: a BAMOSZ friss statisztikái szerint júliusban mintegy 44 milliárdnyi friss tőkét vonzott a kategória, igaz, így sem ez, hanem a vegyes alapok a legnépszerűbb befektetés most. Mindeközben az erős kereslet és a piaci teljesítménynek a hatására a befektetési alapokban kezelt vagyon új csúcsra tört júliusban, meghaladva a 16 500 milliárd forintot.
Robognak tovább a jó piaci környezetben az abszolút hozamú alapok, a legjobbak közé csak 10% feletti féléves hozammal lehetett bekerülni idén, a lista legtetején 40% körüli teljesítményt láthatunk. Jól megy a szekere a Hold Alapkezelő alapjainak, más alapkezelő alapjaival csak elvétve találkozhatunk a legjobbak között. A legnagyobb abszolút hozamú alap továbbra is az OTP Supra, az első félévet pozitív hozammal zárta, de lenne még hova javulni.
Egyszeri dolognak már biztosan nem lehet elkönyvelni azt, amit a kötvényalapoknál látunk: április után májusban is több tízmilliárdnyi tőkét vontak ki a befektetők a kategóriából, egyértelműen trendfordulóhoz érkeztünk. Mindeközben a többi kategória jobb kereslete és a piaci teljesítménynek a hatására a befektetési alapokban kezelt vagyon nőni tudott májusban, elsősorban az abszolút hozamú és vegyes alapoknak köszönhetően.
Két éve nem látott dolog történt a befektetési alapok piacán: csökkent a kezelt vagyon áprilisban, mégpedig közel 6 milliárd forinttal. Ami ennél is nagyobb meglepetésként hathat: 2022 áprilisa óta most először haladta meg a befektetők tőkekivonása a pénzbeáramlást a kötvényalapoknál. Mi folyik itt?
Nemcsak a leggazdagabb, privátbanki ügyfelek, hanem a befektetési alapokat vásárlók esetében is egyre többször hallani olyan véleményekről, miszerint az utóbbi időszakban elkezdték keresni a devizás befektetéseket. Úgy tűnik, a hír részben igaz, a befektetési alapok piacán legalábbis egyre nagyobb érdeklődés övezi a forinttól eltérő devizában lévő alapokat. Különösen az abszolút hozamú és kötvényalapoknál láthattunk nagyobb felfutást az utóbbi három évben, de a részvényalapokból is egyre több a dedikáltan külföldi kitettségű konstrukció. Érdekesség, hogy míg a vizsgált időtávon közel egy százalékponttal nőtt a devizás állomány részaránya, ezt a forintárfolyammal korrigálva már csökkenést kapnánk.
Mozgalmas volt a hét utolsó kereskedési napja is.
Eddig stabil volt a kilátásunk az S&P-nél, most már negatív.
Az amerikai elnök új ellenséget talált magának: a téli időszámítást.
A kínai eszkaláció sem rontotta el a hangulatot.
A JP Morgan viszont egyelőre nem lát okot a saját becslései visszavonására.
Meglepő lépés a Mercosurtól: 50 termékre lazítják a vámokat Trump ellen.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.